Négyajtós luxuskupé eleganciája, a SUV-ok praktikus sokoldalúságával. Az Audi Q8 2018 harmadik negyedévében érkezik az európai piacokra.
A négykarikás márka minden más SUV-modelljén túl tesz sportos dinamikájával az új Audi Q8. Hosszúsága 4,99, szélessége 2,00, míg magassága 1,71 méter, így szélesebb, rövidebb és alacsonyabb Q7 testvérmodelljénél. Nem egész háromméteres tengelytávjának köszönhetően utastere hosszúságában és fejterében egyaránt felülmúlja közvetlen vetélytársait. Hátsó hármas ülése kívánságra hosszirányban állítható, támláit lehajtva pedig akár 1755 literig is bővíthető az elektromos működtetésű ajtó mögött feltáruló csomagtér.
Érdemes egy pillantást vetni az elejére is: a nyolcszögletű Singleframe hűtőrács az előrenyúló első légterelővel valamint a nagyméretű légbeömlő nyílásokkal igazán szépre sikeredett. Az elegánsan ereszkedő tetőív erősen megdöntött D-oszlopokba csatlakozva támaszkodik a nagyméretű, akár 22 col peremátmérőjű kerekeket rejtő sárvédők jellegzetes „quattro-blister” vonalaira. Emellett a légterelők, a kerékjárati burkolatok, az ajtóborítások és a diffúzorelem igazi offroad-megjelenést kölcsönöz.
Tisztán mechanikusan működő központi differenciálműve alapesetben 40:60 arányban osztja el a forgatónyomatékot az első és a hátsó tengely között, szükség esetén azonban túlnyomó részét az éppen hatékonyabb vonóerőátadási képességekkel rendelkező tengelyre irányíthatja. 254 milliméteres szabadmagassága, rövid karosszéria-túlnyúlásai és lejtő-asszisztense révén az Audi Q8 ott is jól bírha, ahol a műutak már véget érnek. A csillapítás-szabályzással kiegészített futómű az alapkivitel része, de kívánságra az ugyancsak csillapítás-szabályzással kínált adaptív légrugózás (adaptive air suspension) is rendelkezésre áll, igény szerint különösen kényelmes vagy hangsúlyosan sportos hangolással. E rendszer a pillanatnyi menethelyzet és a vezető igényei szerint akár 90 milliméteres tartományon is változtathatja a karosszéria magasságát.
Az új mild-hibrid technikának (MHEV) köszönhetően a hajtásrendszer mindegyik változatában különösen gazdaságos. A 48 voltos fedélzeti elektromos hálózat két fontos műszaki komponenst foglal magában: az egyik a lítiumion-akkumulátor, a másik a szíjhajtású indítógenerátor. A lassítások során utóbbi akár 12 kilowatt teljesítménnyel táplálhat vissza energiát, amit az akkumulátor tárol. Az MHEV-technika a leállított motorral támogatott, tartós szabad gördülési fázisokat („vitorlázás”), illetve az automatikus motorleállítás és indítás rendszerének (Start-Stop System) már 22 kilométer/óránál működésbe lépő szabályzását is lehetővé teszi.
Legyen éppen szó parkolásról, városi közlekedésről vagy hosszú túrákról, az Audi Q8 számos menethelyzetben támogatja vezetőjét. Ennek technikái közé tartozik egyebek mellett az adaptív menetasszisztens, a gazdaságossági asszisztens, az útkereszteződés-asszisztens, a sávváltást segítő rendszer, az útpadka-figyelmeztetés és a környezetmegfigyelő kamerák rendszere. Igazi különlegesség a 2019 elején érkező távirányítású garázspilóta (Remote Garage Pilot), amely a vezető felügyelete mellett önállóan manőverezi a garázsba a SUV-modellt, illetve áll ki vele. A vezető előzetesen kiszállva a myAudi App segítségével okostelefonjáról indíthatja el a folyamatot. Hasonlóan magas színvonalú kényelmet kínál a távirányítású parkolópilóta (Remote Parkpilot). Mindezen megoldások mögött a vezetői segédrendszerek központi szabályzóegysége áll, amely folyamatosan sokrétű képet alkot az autó környezetéről, ennek alapján irányítva az egyes vezetői segédrendszereket. A szükséges adatokat felszereltségtől függően akár öt radarszenzor, hat kamera, tizenkét ultrahangos érzékelő és a lézerszkenner szolgáltatja.